54 edycja Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej "Rodno Mowa" eliminacji gminnych za nami.
Poznajcie laureatów:
Kategoria kl. I - III
I miejsce zdobył Dawid Formela ze Szkoły Podstawowej w Redkowicach
II miejsce zdobyła Pola Boetcher ze Szkoły Podstawowej w Redkowicach
III miejsce zdobył Antoni Drużyński ze Szkoły Podstawowej w Garczegorzu
Wyróżnienie otrzymała Zofia Orlińska z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Łebieniu
Wyróżnienie otrzymał Dominik Kreft ze Szkoły Podstawowej w Garczegorzu
Kategoria kl. IV - VI
I miejsce zdobyła Nadia Urbowska ze Szkoły Podstawowej w Garczegorzu
II miejsce zdobyła Dagmara Lis ze Szkoły Podstawowej w Redkowicach
III miejsce zdobyła Małgorzata Majewska ze Szkoły Podstawowej w Garczegorzu
Wyróżnienie otrzymała Zofia Leszkowska ze Szkoły Podstawowej im. Strażaków Polskich w Nowej Wsi Lęborskiej
Wyróżnienie otrzymała Oliwia Ulidowska z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Łebieniu
Kategoria kl. VII - VIII
I miejsce zdobyła Zofia Florczyk ze Szkoły Podstawowej w Redkowicach
II miejsce zdobyła Maja Majewska ze Szkoły Podstawowej w Garczegorzu
III miejsce zdobyła Kornelia Mielewczyk ze Szkoły Podstawowej im. Strażaków Polskich w Nowej Wsi Lęborskiej
Wyjątkową niespodzianką była wizyta wójta Szymona Medalion oraz nagroda specjalna ufundowana przez wójta, którą otrzymała Zofia Florczyk ze Szkoły Podstawowej w Redkowicach
Dziękujemy jurorom:
Pani dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Lęborku Teresie Szczepańskiej
Aleksandrze Majkowskiej, autorce kaszubskiej i przewodniczącej jury
Prezesowi Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Panu Stanisławowi Labudzie
Ogromnie gratulujemy wszystkim uczestnikom. To spotkanie było nie tylko okazją do wyłonienia najlepszych recytatorów, ale także chwilą z kulturę kaszubską, którą mogliśmy poczuć sercem oraz duszą. Pogłębianiu wiedzy na temat tego kim są kaszubi, skąd pochodzą i jaka jest ich historia sprzyjała wystawa "Felix Cassubia", która gości w świetlicy w Sołectwo Czarnówko dzięki współpracy z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. O wystawie opowiedział nam pracownik muzeum pan Adam Lubocki.
Wystawa „Felix Cassubia. Òd Gdunska tu – jaż do Roztoczi bróm!" po raz pierwszy prezentowana była w Senacie RP w marcu 2022, a jej tytuł jest nawiązaniem do pieśni Jana Trepczyka „Zemia Rodnô". Ekspozycja ma na celu przybliżenie historii Kaszubów, ich dziedzictwa, dorobku i poznania ich wkładu w kulturę Pomorza.
Zachęcamy do zgłębienia historii Kaszub i odwiedzenia wystawy w świetlicy w Czarnówku
Zapraszamy do udziału w 54. Konkursie Recytatorskim Literatury Kaszubskiej "Rodno Mowa"
Eliminacje Gminy Nowa Wieś Lęborska odbędą się 6 maja 2025 r. godz. 10:00
na świetlicy w Czarnówku
Celem konkursu jest poznawanie i popularyzacja literatury kaszubskiej, tradycji i folkloru regionu oraz pielęgnowanie mowy kaszubskiej. Konkurs stwarza recytatorom okazję do indywidualnej wypowiedzi artystycznej, a także ma wpływ na pogłębianie wrażliwości na urodę literatury kaszubskiej.